Евроатланта

СИТЕ ВОЈНИ НА ГЛОБАЛИСТИЧКИТЕ ЛИБЕРАЛИ

Глобалистичките атлантисти со иста матрица за предизвикување на војни во светот Емилија Гелева Глобалистичките либерални сат(л)антисти 1) измислија оружје за масовно уништување во Ирак за да го бомбардираат, 2) измислија загрозени човекови права на Косово…

Read more
Геополитика

Интервју со Владимир Путин

Украина „ја започна војната во 2014 година. Нашата цел е да ја запреме оваа војна“  Конзервативниот американски новинар Такер Карлсон имаше интервју со рускиот претседател Владимир Путин во вторникот во Кремљ. Во видео на платформата…

Read more
Евроатланта

ШВЕДСКА: ПАТОТ КОН НАТО Е ОТВОРЕН

На 24 јануари, унгарскиот премиер Виктор Орбан му кажа на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг дека неговата влада го поддржува влезот на Шведска во НАТО. Еден ден претходно, на 23 јануари, турскиот парламент го одобри…

Read more
Евроатланта

2024. КОН ЕВРОПСКА РЕВОЛУЦИЈА!

16.01.2024 Александар Дугин Оваа година Западот го очекува револуција. Има два Запада – глобалистички и… обични . Глобалистите го претставуваат Запад-1 . И во исто време тие одбиваат да признаат дека постои некој друг на светот освен нив. Затоа, тие инсистираат на тоа дека…

Read more
Евроазија

Ерменскиот премиер Пашинјан: “Политика одделно, слобода на трговија одделно”

„Основните слободи на трговија и интеграција не можат и не треба да бидат ограничени поради политички размислувања. Тоа дефинитивно би довело до корозија на основните принципи на обединувањето“, изјави ерменскиот премиер Пашинјан на самитот на Евроазиската…

Read more
Евроазија

„ЗЕМЈИТЕ ОД ЕАЕУ ПОТПИШАА ЦЕЛОСЕН ДОГОВОР ЗА СЛОБОДНА ТРГОВИЈА СО ИРАН“

Санкт Петербург, 25.12.2023. „Земјите на Евроазиската Економска Унија потпишаа целосен договор за слободна трговија со Иран“.  Нормата, која важеше во последните неколку години како привремена, е консолидирана како постојана. И Русија и Иран се под…

Read more
Русија

ДИРЕКТНА ЛИНИЈА НА ВЛАДИМИР ПУТИН

На 14 декември, рускиот претседател Владимир Путин ја одржа традиционалната годишна прес конференција  за комуникација со народот. За време на директната линија, тој ја сумираше годината и одговараше на прашања од жителите на земјата.

Read more
Геополитика

Путин ја остава отворена вратата кон Европа. Проблемот се европските елити кои го загубиле својот национален идентитет и станале зависни од Северна Америка, не се Европејците

Санкт Петербург, 29.11.302 Лидерот на Кремљ, Владимир Путин нема интерес целосно да ги замрзне односите со Европејците, како што сакаат Баербок, Хабек и фон дер Лајен. На пленарната седница на Меѓународниот културен форум во Санкт…

Read more
Македонија

Медиуми и комуникации: Ограничувања и можности за унапредување на меѓуцивилизациското разбирање

За публикацијата на United Nation University, со седиште во Токио, врска со проектот Дијалог на цивилизациите (UNU Project on Dialogue of Civilizations – Publication) во 2003 година добив покана од UNU да дадам прилог на…

Read more
Евроатланта

Пентагон се подготвува за долготрајни судири

Леонид Савин Заедничкиот концепт за натпреварување . Концептот за заедничкo натпреварување на Вооружените сили на Соединетите Држави беше објавен на 10 февруари 2023 година. Документот е објавен под покровителство на Здружениот штаб и е потпишан од…

Read more