Евроатланта

Војна, пропаганда и слепило

Тиери Мејсан

Пропагандата те прави глуп. Така, знаеме дека украинските интегрирани националисти извршија гнасни масакри, особено за време на Втората светска војна. Но, не знаеме што правеа на нашиот праг во последните триесет години, вклучително и граѓанската војна што ја водеа во последните осум години. Нашата сопствена глупост прави да се навикнеме на воените крици на нашите политички лидери во смисла на поддршка на овие криминалци.

31 ОКТОМВРИ 2022 ГОДИНА

Слава Стецко, вдовицата на нацистичкиот премиер Јарослав Стецко, ги отвори седниците на Врховната Рада во 1998 и 2002 година.

Кога ќе дојде војна, владите секогаш веруваат дека мора да го подигнат моралот на својот народ опсипувајќи го со пропаганда. Влогот е толку голем, на живот и смрт, што дебатите стануваат поостри, а екстремистичките позиции стануваат популарни. Токму на тоа сме сведоци, поточно како се трансформираме. Во оваа игра, идеите што ги бранат едни и други немаат врска со нивните идеолошки претпоставки, туку со нивната близина до власта.

Во етимолошка смисла, пропагандата е само уметност на убедување, пропагирање идеи. Но, во модерното време, тоа е уметност која има за цел да ја реконструира реалноста со цел да го оцрни противникот и да го зголеми своето “јато”.

Спротивно на широко распространетата идеја на Запад, тоа не го измислиле нацистите или Советите, туку Британците и Американците за време на Првата светска војна.

Денес, НАТО ги координира напорите во оваа област од својот центар за стратешка комуникација во Рига, Латвија. Ги идентификува точките по кои сака да дејствува и организира меѓународни програми за нивно спроведување.

На пример, НАТО го идентификуваше Израел како слаба точка: додека поранешниот премиер Бенјамин Нетанјаху беше личен пријател на украинскиот претседател Володимир Зеленски, неговиот наследник, Нафтали Бенет, ја призна валидноста на руската политика. Тој дури советуваше враќање на Крим и Донбас и пред се денацификација на Украина. Актуелниот премиер Јаир Лапид е поколеблив. Тој не сака да ги поддржи фундаменталистичките националисти кои масакрираа милион Евреи непосредно пред и за време на Втората светска војна. Но, тој исто така сака да остане во добри односи со Западот.

За да го врати Израел на линија, НАТО се обидува да го убеди Тел Авив дека во случај на руска победа, Израел ќе ја изгуби својата позиција на Блискиот Исток. За таа цел, што пошироко ја шири лагата дека Иран е воен сојузник на Русија. Меѓународниот печат постојано тврди дека руските беспилотни летала се ирански на бојното поле, а наскоро ќе бидат и ракетите со среден дострел. Сепак, Москва знае како да го произведува ова оружје и никогаш не го побарала од Техеран. Русија и Иран постојано ги негираа овие наводи. Но, западните политичари, потпирајќи се на печатот, а не на обично размислување, веќе воведоа санкции за иранските трговци со оружје. Наскоро Јаир Лапид, син на претседателот на Меморијалот Јад Вашем, ќе биде опколен и принуден да застане на страната на криминалците.

Британците, од друга страна, традиционално се истакнуваат во активирањето на мрежни медиуми и привлекувањето уметници. МИ6 се потпира на група од 150 новински агенции кои работат во рамките на ПР мрежата. Тие ги убедуваат сите овие компании да ги преземат нивните импутации и слогани.

Основачот на украинскиот интегрален национализам, Дмитро Донцов, имаше опсесивна омраза кон Евреите и Циганите. За време на светската војна, тој ја напушти Украина за да стане директор на Институтот Рајнхард Хајдрих. Токму оваа институција, со седиште во Чехословачка, беше одговорна за планирање на истребувањето на сите Евреи и Цигани на Конференцијата во Ванзе. Своите денови во САД ги заврши мирно.

Тие се оние кои последователно ве убедуваа дека претседателот Владимир Путин умира, потоа дека полудел или дека се соочува со силно противење дома и дека ќе биде соборен со државен удар. Нивната работа продолжува и денес со вкрстени интервјуа со војници во Украина. Слушате дека украинските војници велат дека се националисти, а руските војници велат дека се плашат, но мора да ја бранат Русија. Слушате дека Украинците не се нацисти и дека Русите, кои живеат под диктатура, се принудени да се борат. Во реалноста, повеќето украински војници не се „националисти“ во смисла на бранителите на татковината туку се „интегрални националисти“ во смисла на двајцата поети, Чарлс Маурас и Дмитро Донцов. Ова воопшто не е иста работа.

Дури во 1925 година папата Пие XI го осуди „интегралниот национализам“. Во тоа време Донцов веќе го напишал својот Национализам(1921). Маурас и Донцов ја дефинираа нацијата како традиција и го смислија својот национализам против другите (Маурас против Германците а Донцов против Русите). И двајцата ја мразеа Француската револуција, принципите на слобода, еднаквост и братство и немилосрдно ги осудуваа Евреите и масоните. Тие ја сметаат религијата како корисна за организација на општеството, но изгледаат агностични. Овие позиции го наведуваат Маурас да стане Петенист, а Донцов Хитлерист. Вториот ќе потоне во вареж – шведски викиншки мистичен делириум. Следниот папа, Пие XII, ја укина осудата на неговиот претходник, непосредно пред да избие војната. При ослободувањето, Маурас бил осуден за разузнавање за непријателот (тој бил германофоб), а Донцов бил преземан од англо-саксонските тајни служби и однесен во егзил во Канада, а потоа во САД.

Што се однесува до руските војници што ги гледаме интервјуирани на нашите ТВ вести, тие не ни кажуваат дека се принудени да се борат, но, за разлика од интегралните националисти, тие не се фанатици. За нив војната, дури и кога ги бранат своите, секогаш е ужас. Затоа што постојано ни кажуваат дека Русија е диктатура, ние разбираме нешто друго. Не прифаќаме дека Русија е демократија бидејќи за нас демократијата не може да биде авторитарен режим. Сепак, на пример, Втората Француска Република (1848-1852) беше и демократија и авторитарен режим.

Лесно е да се убедиме затоа што не знаеме ништо за украинската историја и култура. Најмногу што знаеме е дека со Новоросија владеел француски аристократ, Арман-Емануел ду Плеси де Ришелје, личен пријател на царот Александар I. Тој ја продолжил работата на принцот на Украина. Тој го продолжи делото на принцот Григори Потемкин кој сакаше да го изгради овој регион по моделот на Атина и Рим, што објаснува зошто денес Новоросија е сè уште од руска култура (а не украинска) без некогаш да се знае крепосништво.

Споменикот Биби Јар во Киев. 33 771 еврејски Украинци беа застрелани за два дена, на 29 и 30 септември 1941 година, од украинските Вафен СС и Ајнсацгрупен на Рајнхард Хајдрих. Овој масакр беше прославен како победа од главните националисти. Денес, украинската влада ја именуваше главната авенија што води до неа по интегралниот националист Степан Бандера, „во чест“ на најголемиот криминалец во нејзината историја.
Неколку месеци по неговиот избор, на 6 мај 1995 година, Леонид Кушма, вториот претседател на новата Украина, отиде во Минхен за да се сретне со Слава Стецко, вдовицата на украинскиот нацистички премиер. Тој се согласи на воведување на експлицитно упатување на нацизмот во новиот устав: „зачувувањето на генетското наследство на украинскиот народ е одговорност на државата“.

Ние Украина не сме свесни за злосторствата од меѓувоениот период и Втората светска војна и имаме нејасна претстава за насилството на СССР. Занемаруваме дека теоретичарот Донцов и неговиот ученик Степан Бандера не се двоумеле да ги масакрираат сите оние кои не одговарале на нивниот „интегрален национализам“, прво Евреите во оваа хазарска земја, потоа Русите и комунистите, анархистите на Нестор Махно, и многу други. „Интегралните националисти“, кои станаа обожаватели на фирерот и длабоко расисти, се вратија во првите редови со распадот на СССР. 

На 6 мај 1995 година, претседателот Леонид Кучма отиде во Минхен (во канцелариите на ЦИА) за да се сретне со лидерот на интегралните националисти, Стева Стеско, вдовицата на нацистичкиот премиер. Таа штотуку беше избрана во Врховната Рада (Парламентот), но не можеше да седне во своето место бидејќи и беше одземено украинското државјанство. Еден месец подоцна, Украина го усвои својот сегашен устав, кој во својот член 16 вели дека „зачувувањето на генетското наследство на украинскиот народ е одговорност на државата“ (sic). Потоа, истата Стева Стецко двапати ја отвори седницата на Рада, завршувајќи ги своите говори со воениот крик на интегралните националисти: „Слава на Украина!

Модерна Украина трпеливо го изгради својот нацистички режим. Откако го прогласи „генетското наследство на украинскиот народ“, донесе различни закони. Првиот им дава придобивки од човековите права од страна на државата само на Украинците, а не на странците. Вториот дефинира кои се мнозинството Украинци, а третиот (донесен од претседателот Зеленски) кои се малцинствата. Финтата е во тоа што ниту еден закон не зборува за руски говорници. Затоа, по дифолт, судовите не им ја признаваат придобивката од човековите права.

Од 2014 година, граѓанска војна ги спротивстави интегралните националисти против населението што зборува руски, главно оние на Крим и Донбас. По 20.000 смртни случаи подоцна, Руската Федерација, применувајќи ја својата „одговорност за заштита“, започна специјална воена операција за спроведување на резолуцијата 2202 на Советот за безбедност (Мински договори) и ставање крај на мачеништвото на руските говорители.

Претседателот Зеленски и неговиот пријател Бенјамин Нетанјаху. Вториот сега ја прави поддршката за Украина негова главна тема за изборната кампања. Нетанјаху е син на приватниот секретар на Зеев Јаботински, украинска фигура која се здружи со главните националисти против болшевиците. Тој се обиде да ја стави украинската еврејска заедница во служба на овие антисемити, но беше едногласно осуден во Светската ционистичка организација, чиј директор стана.

Пропагандата на НАТО ни кажува за вистинските страдања на Украинците, но не ги спомнува осумте години мачење, убиства и масакри што и претходеа. Зборува за „нашите заеднички вредности со украинската демократија“, но кои вредности ги споделуваме со интегралните националисти и каде е демократијата во Украина?

Не треба да избираме меѓу едното или другото, туку само да го браниме мирот, а со тоа и Минските договори и резолуцијата 2202. Војната не полудува. Има пресврт на вредностите. Најекстремистички триумф. Некои од нашите министри зборуваат за „гушење на Русија“ (sic). Не гледаме дека ги поддржуваме самите идеи против кои веруваме дека се бориме.