Геополитика

Нешто „е погрешно“ во светот: Русите се повеќе со Путин, а ООН ги прогласи едностраните санкции на западот за „кршење на меѓународното право“

УНХРЦ (СОВЕТОТ НА ОН ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА): Сите еднострани санкции мора да бидат укинати бидејќи го прекршуваат меѓународното право

Антируските санкции доведоа до спротивен ефект, токму она што го гледаме во Иран повеќе од 40 години. Русите се собраа околу ликот на претседателот и се повеќе ја подржуваат Владата и курсот на Кремљ и Државната Дума.

Но, има уште една голема вест, која ЕУ квислинзите и медиумските кланови не сакаат да ја пренесат. Имено, се повеќе земји во светот се против санкциите, што може да се види и од резолуцијата на Советот за човекови права на Обединетите нации усвоена деновиве, во која се бара прекин на донесувањето на еднострани санкции.

Сè повеќе земји почнуваат да разбираат како функционираат санкциите против Русија и причините поради кои се воведени. И повеќето земји, за среќа, веќе ја видоа светлината. За тоа говори и фактот дека овие земји се во огромно мнозинство.

Негативниот ефект од санкциите почнаа да го чувствуваат оние кои ги воведоа. Но, неуспехот на овие антируски мерки се одрази и на фактот што санкциите имаа спротивен ефект и Русите почнаа да се собираат околу ликот на претседателот и раководството на земјата, за што сведочат резултатите од неколку анкети, дури и институти на јавното мислење кои во Русија се претходно основани од Западот.

Тие очекуваа дека незадоволните од санкциите ќе излезат на улица и ќе почнат со протести, но испадна сосема поинаку. Овој удар од санкциите некои не го ни забележаа. Многумина сметаат дека е подобро да се обнови чесен светскиот поредок, отколку да продолжат да се наведнуваат под овој или оној притисок. Гледаме масовно собирање околу ликот на претседателот, тоа го забележуваат различни социолошки служби, и во квантитативните и во квалитативните истражувања, кога луѓето од различни категории се прашани како ги доживуваат денешните настани.

УНХРЦ објави дека едностраните санкции се штетни за меѓународната заедница

На својата 49-та седница во Женева оваа недела, Советот за човекови права на Обединетите нации (УНХРЦ) ги повика државите да престанат да усвојуваат еднострани санкции, осудувајќи ја нивната употреба како средство за политички и економски притисок.

На седницата за резолуцијата гласаа 27 од 47 земји кои го сочинуваат ова ротирачко свикување, меѓу кои Русија, Кина и Индија, додека 14 земји, меѓу кои САД, земјите од ЕУ, Велика Британија и Украина, беа против, а шест од делегациите беа воздржани.

Всушност, оние кои неодамна воведоа санкции кон Русија се спротивставија на тоа, но ако ја погледнеме мапата, тоа се истите земји кои ги држат Куба, Иран, Венецуела, Сирија, Северна Кореја и многу други земји под различни форми на санкции и ембарга. само затоа што не сакаат да ја усогласат нивната надворешна политика со Западот.

Во резолуцијата се наведува дека УНХРЦ силно ја осудува континуираната еднострана употреба на санкции од страна на „одредени сили како средство за притисок, вклучително и политички и економски притисок“ за да се спречат земјите да го искористат „правото на слободно и независно одлучување“.

Во резолуцијата се наведува дека постојните еднострани санкции мора да бидат укинати бидејќи се во спротивност со Повелбата на Обединетите нации.

УНХРЦ повика на создавање „непристрасен и независен механизам“ во Обединетите нации за жртвите на санкции, кој ќе ги решава прашањата за правна заштита. Тој ги повика сите држави да соработуваат со специјалниот известувач на ОН за негативното влијание на едностраните присилни мерки врз човековите права. Сега на ова место работи експертот од Белорусија, Елена Довган.

Да потсетиме, по почетокот на руската специјална воена операција во Украина, западните земји воведоа санкции кон Руската Федерација, што создаде закана од криза со храна и гориво во ЕУ. Курсот на руската национална валута закрепна за еден месец и продолжува да зајакнува. Згора на тоа, земјите од листата на „непријатели“ ќе мора да му платат на Гаспром за испорачаниот гас во рубли, што ќе ги принуди да бараат начини да ги заобиколат сопствените санкции против Русија.

Русите одбија да подлегнат на санкциите

Според Институтот VTsIOM, од 21 март до 27 март, нивото на одобрување на активностите на претседателот Владимир Путин се искачи на 79%, од 77,9% една недела порано, додека пред почетокот на кампањата во Украина беше околу 65%. .

На директното прашање за довербата во Путин позитивно одговориле 81,0 отсто од испитаниците + 0,4 процентни поени за една недела. Друга анкета на VTsIOM покажува дека 76% од Русите поддржуваат спроведување на специјалната операција во Украина.

Во време кога западните земји воведуваат најстроги санкции кон Русија, анкетите покажуваат неверојатно зголемување на бројот на Руси кои се оптимисти за иднината, што според локалните експерти покажува дека рускиот народ е пообединет додека нивната земја е под притисок.

Неодамнешните анкети покажуваат дека речиси 50 отсто од Русите се убедени во светлата иднина на земјата.

Од интервјуата со обичните Руси, кинескиот Глобал Тајмс откри дека тие имаат различни очекувања од иднината под западните санкции. Но, повеќето испитаници велат дека имаат целосна доверба во единството на земјата.

Западните санкции ќе ја зајакнат поголемата независност на Русија од западното влијание и ќе ја зајакнат нејзината економска и политичка доверба, изјави за Глобал тајмс Олег Иванов, заменик-шеф на Одделот за меѓународна и национална безбедност на Дипломатската академија во Москва.

„Сега Русија треба да развие повеќе свои високотехнолошки индустрии кои ќе ѝ донесат повеќе придобивки на земјата и ќе помогнат да се подигне животниот стандард“, рече тој.

Според извештајот на Спутник од 30 март, околу половина од сите анкетирани Руси веруваат дека нивното постоење ќе биде подобро за три до пет години. Вкупно 49 проценти од испитаниците веруваат дека животот во днина ќе стане „подобар отколку што е сега“, во споредба со само 25 проценти од испитаниците во декември 2021 година.

Во меѓувреме, 19 проценти од луѓето веруваат дека „животот нема да се промени“, само 13 проценти веруваат дека „веројатно ќе се влоши“, а 18 проценти рекле дека е „тешко да се одговори“.

По избувнувањето на конфликтот во Украина, САД и нивните сојузници воведоа серија остри санкции кон Русија на речиси сите полиња, но довербата во иднината кај Русите се чини дека е збунувачка за надворешниот свет.

„Досега санкциите воопшто не влијаеја на мојот живот. Ќе најдам замена за овие производи во Русија“, изјави 27-годишната Сташа за Глобал Тајмс. „Не се плашам и верувам дека ќе биде подобро“.

„Санкциите директно влијаеја на мојот живот бидејќи мојата плата зависи од државниот буџет, кој сега е во неволја поради санкциите. Но, сите тие проблеми можат да се решат“, вели Василиј, 29-годишен државен службеник за Глобал Тајмс.

Силно ќе го почувствувам заминувањето на некои западни компании од Русија бидејќи пораснав во Москва. Сепак, не обрнувам внимание дали тие ќе се вратат во нашата земја.

„Не се плашам од дополнителни санкции, бидејќи најтешките санкции веќе се применети против Русија, предизвикувајќи значителна штета на сите клучни индустрии и компании од кои зависиме. Но, факт е дека тие успеаја да преживеат“, рече Василиј.

„Западните санкции против нас се дизајнирани да ја уништат нашата земја. Но, ние веруваме дека под претседателот Путин ќе ги надминеме сегашните тешкотии и ќе се ослободиме од притисокот на Западот, а иднината на земјата ќе биде подобра. Русија е голема нација која нема да потклекне на надворешни притисоци“, рече Иванов, руски вработен во ИТ секторот.

Така, Русите се повеќе се обединуваат, заклучува Глобал тајмс.

Но, од каде оптимизмот на Русите во вакви тешки времиња?

Некои експерти забележаа дека повеќето Руси веруваат дека откако Русија започна специјална воена операција против Украина, руската национална безбедност дополнително беше загарантирана.

Според анкетата на 5 март, дури 71 отсто од Русите поддржуваат „специјални воени операции“ во Украина, подоцна и повеќе.

Во меѓувреме, луѓето најмногу му веруваат на претседателот Владимир Путин, дури 81 процент му даваат доверба.

Покрај тоа, Русија има огромна територија и богати ресурси. Нема проблеми во задоволувањето на најосновните потреби на луѓето, иако тоа може да влијае на квалитетот на нивниот живот.

Конечно, Русите се народ многу отпорен на стрес, а колку е поголем притисокот, толку е поголема нивната издржливост, истакнаа експертите од областа на психологијата.

Што се однесува до санкциите, националниот карактер на Русија најдобро се одразуваше во критичниот момент во историјата и тие секогаш успеваа да се обединат со националните лидери во критичниот момент.

„Според мое мислење, Русија има силна историска меморија поврзана со учеството во војни. Патриотското образование и пропагандата во последната деценија, поврзани со оддавањето почит на победата на народот во Големата патриотска војна од 1941-1945 година, ја зајакнаа оваа важна компонента – историска меморија на рускиот народ“, изјави Сергеј Бирјуков, професор на Сибирскиот институт за менаџмент во Новосибирск, Русија.

Русите генерално разбираат дека адекватен одговор на надворешната закана и воениот притисок е „употреба на сила“, што бара концентрација на напорите на целото општество, истакна Бирјуков.

Иванов го повтори своето мислење, велејќи: „Ние сме народ кој е подготвен да се бори и директно и индиректно за својата независност и суверенитет. Мислам дека е нормално секоја држава да сака да си ја крои својата судбина без надворешно мешање. Слободата не е евтина .

Василиј, државен службеник, рече дека „светот во кој бевме од 1991 до февруари 2022 година повеќе не постои и брзо ќе се промени. Постсоветскиот модел е елиминиран“.

Додека ги интервјуираше руските граѓани, Глобал тајмс откри дека луѓето имаат различни погледи за иднината, со доверба и грижа со кои коегзистираат.

Сликата за иднината е заматена во главите на Русите, додека постарите и средовечните луѓе посериозно ги сфаќаат своите искуства, помладата генерација сè уште не ги има целосно разбрано длабоките промени што ќе се одразат на нивните животи, смета Бирјуков.

Моментално во популарен видео клип на рускиот интернет се пее дека “Мекдоналдс е затворен, што е добро. Не морам повеќе да одам таму, сега можам да јадам нормално, а поефтино е. Поминуваш покрај Мекдоналдс и гледаш, ох. затворено е. Во ред е. Само одам во продавница за јогурт и леб наместо тоа“.

26-годишниот Руслан за Глобал Тајмс изјави дека „санкциите не можат да влијаат на нив“. „Ќе поминеме низ ова. Ќе бидеме подобри. Русите веројатно ќе го преземат комерцијалниот вселенски пазар кој претходно беше окупиран од западни компании “, рече тој.

За разлика од таквиот излив на оптимизам, еден граѓанин на Москва изрази загриженост.

„Поради санкциите кон Русија, цените се зголемија, рубљата поевтини, а личното богатство на луѓето се намали. Невработеноста и инфлацијата останаа високи. Животот може да биде потежок“, изјави тој за Глобал тајмс.

Неговата плата падна од 2.000 долари на 950 долари, но станува збор за долари, поради девалвацијата на рубљата, додека цените во голема мера останаа исти.

Како и многу случаи во Москва, Руслан е единствениот што работи во неговото семејство. Тој е загрижен дека санкциите ќе продолжат уште многу години.

Во моментов, животот во Русија под строги санкции е навистина тежок. Неодамна, иако цените на храната останаа стабилни и под силна владина контрола, имаше недостиг на производи, вклучувајќи канцелариски материјал и некои лекови.

На пример, пакетот стандардна хартија за печатење А4 Svetocopy поскапе од 179 рубли (2,09 американски долари) на 2999 рубли. Цените на некои марки хартија пораснале и за 20 пати.

Тешко е да се замисли дека на земја со една петтина од светската шумска покривка и недостасува хартија. Причината за недостигот е тоа што странските земји престанаа да извезуваат средства за белење во Русија.

Покрај тоа, Русите се загрижени дека западните санкции доведоа до недостиг на лекови и зголемување на цените, а цените на некои лекови се зголемија.

Затоа, не е тешко да се разбере дека некои луѓе се загрижени поради континуираниот недостиг и пораст на цените на оние залихи кои се директно поврзани со странските увозници, а на обичните луѓе им се потребни. Но, тоа е и добар водич за тоа кои индустрии недостасуваат, како во 2014 година.

„Руската економија има потенцијал да издржи максимален притисок без целосно распаѓање, но нејзината издржливост има свои граници и, се разбира, последиците од санкциите на САД и ЕУ сериозно ќе и наштетат на руската економија, но не можат целосно да ја уништат“, изјави Данил Бошков. експерт на Рускиот совет за меѓународни прашања.

„Русија има други алтернативи во Азија да пренасочи дел од извозот кој традиционално се испраќа во ЕУ, но за тоа ќе биде потребно време и големи финансиски средства. Така, во меѓувреме, квалитетот на животот на Русија и благосостојбата на луѓето сè уште ќе го почувствуваат влијанието на Западните санкции“, рече тој.

„Се разбира, Русија веќе помина низ тешки времиња, токму поради санкциите. Меѓутоа, Русија во последните 8 години во голема мера се прилагоди на нив, така што ќе донесе некои тешкотии, но нема да ја уништи земјата“, рече Бошков.

Покрај тоа, Русија не е сама во светот. Таа има сигурни и моќни партнери како Кина, а многу други земји се подготвени да и помогнат да го издржи овој огромен притисок од Западот, посочи тој.

https://alterminfo.blogspot.com/2022/04/nesto-nije-u-redu-u-svijetu-rusi-sve.html