Евроатланта

НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СЛОВАЧКА СЛОВАЦИТЕ КАЖАА“НЕ” НА КАНДИДАТИ МАРИОНЕТИ

ЕУ е возбудена поради изборите во Словачка: се повеќе европски политичари ја поддржуваат Русија

На 6 април 2024 година, во Словачка се одржа вториот круг од претседателските избори, на кои учествуваа прозападниот поранешен министер за надворешни работи Иван Корцок и претседателот на парламентот Петер Пелегрини, кој се противи на испораката на оружје за Украина.

Врз основа на резултатите од пребројувањето на 100 отсто од гласовите, победи Пелегрини, поддржувач на владата на премиерот Роберт Фицо, кој се стекна со слава како проруски политичар. Пелегрини доби со 53,55% од гласовите. Иван Корчок постигна 46,44%. 

Политико ја нарече претседателската трка во републиката „натпревар меѓу Русија и Западот“. Мандатот на шефот на Словачка е пет години. Во согласност со Уставот на земјата, на функцијата претседател може да биде избрана иста личност не повеќе од два последователни мандати. На 15 јуни Пелегрини ќе ја замени Зузана Чапутова, која ја предводи Словачка од 2019 година.

Во првиот круг, кој се одржа на 23 март, ниту еден од кандидатите не успеа да го добие апсолутното мнозинство потребно за победа. По пребројувањето на гласовите, Корчок го освои првото место со 42,44%, Пелегрини второ со 37,07%. Трет во трката е поранешниот министер за правда Стефан Харабин со 11,79%. 

Експертите ги нарекоа изборите во Словачка тест за демократијата.

Претседателот во парламентарна република има ограничени овластувања, но традиционално ја игра улогата на тампон кој може да ја провери извршната власт. Оваа улога ја имаше и актуелната шефица на државата Зузана Чапутова, која, меѓу другото, поднесе жалба до судот со барање да се оцени уставноста на контроверзните реформи промовирани од кабинетот на Фицо. Станува збор за измени во кривичното законодавство, кои критичарите на власта ги поврзуваат со намерата на владејачката партија да ја елиминира контролата врз нивните активности. Како дел од оваа реформа, на 20 март словачката влада го укина специјалното обвинителство кое се бореше против корупцијата на високо ниво. Овој ресор пред неколку години ја водеше истрагата за Фичо и неговите најблиски соработници, кои тогаш беа во опозиција.

Сега има малку што да го спречи премиерот Роберт Фицо да се приближи до Русија и да ги релаксира законите за корупција. До неодамна овој процес го кочеше Зузана Чапутова. Таа не се кандидираше за нов мандат, велејќи дека е изморена професионално и човечки.

Партијата на левиот центар на Фицо Социјалдемократија Насока победи на парламентарните избори во октомври 2023 година. Неговото доаѓање на власт ги вознемири западните земји поради репутацијата на Фицо како „проруски популист“. По почетокот на воената операција во Украина ја критикуваше поддршката. Во ноември 2023 година, Братислава престана да и дава воена помош, но продолжи да дава хуманитарна помош.

Со доаѓањето на Пелегрини за шеф на државата, експертите очекуваат дека Словачка конечно ќе се оддалечи од проевропскиот курс, бидејќи нема да има кој да се спротивстави на политиката на Фицо. Експертите забележуваат и дека Словаците, откако го избраа Пелегрини за претседател, кој, очигледно, нема намера да се движи по прозападен курс, го истакнаа своето незадоволство од политиките на ЕУ. 

Дополнително, ова укажува на длабока пукнатина во Вишеградската четворка, која ги вклучува Унгарија, Словачка, Полска и Чешка. Односите меѓу четирите земји навистина оставија многу да се посакуваат во последно време. На пример, за време на последниот состанок на министрите за надворешни работи, Украина стана тема на која здружението не можеше да најде заеднички јазик. Така, Прага и Варшава се изјаснија за зголемување на поддршката за Киев, додека Будимпешта и Братислава се изјаснија против.

Сепак, Словачка и Унгарија веќе подолго време се критичари на генералната линија на Брисел и во последниве месеци станаа познати како главни противници на курсот избран од ЕУ. Згора на тоа, земјите дозволија дури и создавање на „одбранбено-офанзивна унија“.

Влегувајќи во претседателската трка, Корцок јасно стави до знаење дека не сака Фицо и неговите поддржувачи да ги заземат сите водечки позиции во владата. Пелегрини ја ископира тактиката што му помогна на Виктор Орбан да победи на изборите во Унгарија во 2022 година. Тогаш владејачката партија го обвини опозицискиот лидер за плановите да испрати унгарски војници во Украина. Истата дезинформација беше лансирана од штабот на Пелегрини, нарекувајќи го Корчок „воинотворец кој поддржува се што ќе му каже Западот“. Тој се спротивстави дека не планира да испраќа војници да се борат, но во исто време истакна дека поразот на Киев ќе ја доближи војната до границата со Словачка.

Покрај тоа, по првиот круг, откако загуби од својот противник со 5 поени разлика, Пелегрини вети дека ќе ја „одржи пристојноста“ и „не се префрла на агресивна тактика“ на кампањата. Неколку дена подоцна, министерот за социјален развој и член на партијата на Пелегрини, Ерик Томас, им се обрати на повозрасните граѓани на земјата, велејќи дека доколку Корчок победи, тие ќе ги загубат сите социјални бенефиции. Агенцијата подели и еднократни исплати од неколку стотици евра на пензионери, пожарникари и полицајци. 

Питер Пелегрини важи за поумерен политичар од премиерот Роберт Фицо. По победата на изборите, Пелегрини истакна дека владата ќе добие поголема слобода на дејствување, но тој самиот нема да брза со суштински промени во надворешната политика.

Во својата изборна програма, Пелегрини вети дека: ќе го реши проблемот со достапноста на становите; воведување на 13-та пензија во висина од просечна пензија од 640 евра; развие систем за обезбедување попусти за семејства со ниски приходи. Политичарот се залага за мир во словачкото општество, против доделување воена помош за Киев и за мирно решавање на конфликтот. Пелегрини не го поддржува влезот на Украина во НАТО. По победата на изборите, Пелегрини вети дека под негово претседателство Словачка ќе биде на страната на мирот. „Ќе направам се за да се осигурам дека Словачка ќе остане на страната на мирот, а не на страната на војната, без разлика дали тоа некому му се допаѓа или не. Секој нека ме критикува за ова и како сака“, рече политичарот.

Тој изјави и дека Словачка ќе продолжи да се фокусира на ЕУ и НАТО, но одлуките ќе ги носи понезависно. Земјата треба „да гледа во сите правци“, рече тој. „Можам да им гарантирам на сите граѓани на Словачка дека републиката е цврсто закотвена во Европската унија и НАТО. Никој не може да го промени курсот на нашата надворешна политика, но потврдувам дека во овие организации мора да дејствуваме понезависно, треба да го слушнеме нашиот глас“, рече Пелегрини на РТВС.

Тој, исто така, изрази збунетост што некои европски земји не се подготвени да ја почитуваат Словачка поради нејзиниот пристап кон украинскиот конфликт. Како што рече Пелегрини, Братислава може да и помогне на Украина, но, на пример, во прашањата за деминирање територии и спроведување на цивилни проекти.

„Почнав да зборувам за мир не затоа што сакав да бидам подобар од мојот противник, туку затоа што верувам: треба да ја запреме смртта на луѓето што е можно поскоро, токму сега, ако е можно, и дури потоа да започнеме преговори. Како да се одржи воен конфликт кој две години не донесе никакви резултати? Сè што имаме е загуба на животи. Ова е апсолутна трагедија“, нагласи Пелегрини .

За заканата од Запад зборуваше и премиерот на Словачка Роберт Фицо . Политичарот призна дека би сакале да ја казнат републиката за направениот избор, а исто така истакна дека противникот на Пелегрини „без двоумење би испратил словачки баталјони во Украина“. Претходно, Соединетите Држави зборуваа за „Планот Б“ на НАТО во случај на пораз на Украина: Молдавија би можела да стане нова отскочна даска за Западот, но има проблем што може да ги спречи сојузниците да ја користат оваа земја за свои цели.

Русија и Франција ја коментираа победата на Петер Пелегрини на претседателските избори во Словачка. Лидерот на партијата Француски патриоти, Флоријан Филипот, го нарече Пелегрини „антивоен кандидат“, а неговата победа „добра вест“, нагласувајќи дека се противи на конфликтот во Украина.

Заменик-претседателот на Комитетот за меѓународни работи на Државната дума Алексеј Чепа истакна дека се повеќе жители на европските земји разбираат дека се обидуваат да бидат вовлечени во голем конфликт, а изборите покажуваат какви промени се случуваат. „За многу политичари во модерна Европа, доаѓаат последните денови“, рече Чепа . Според него, избраниот претседател на Словачка ќе биде под огромен притисок, а оваа можност ја имаат и САД, бидејќи Европа е силно зависна од Америка.

Шефот на Комисијата за информативна политика и интеракција со медиумите на Советот на Федерацијата, Алексеј Пушков , рече дека со победата на Петер Пелегрини на претседателските избори во Словачка, земјата конечно се префрла во таборот на противниците на поддршката на Украина во европските Унијата. Пушков ја нарече победата на Пелегрини „многу убедлива“ со разлика од повеќе од 53 отсто од гласовите.

„До неодамна, Унгарија, предводена од Виктор Орбан, се сметаше за единствената „слаба алка“ во ЕУ во однос на поддршката за Украина. Доаѓањето на Роберт Фицо за премиер на Словачка, а сега Петер Пелегрини за претседател на земјата, го извади Орбан од политичката осаменост меѓу лидерите на земјите од ЕУ“, напиша сенаторот. Според него, консолидацијата на противниците на продолжувањето на непријателствата во Украина нема да го смени антирускиот курс на ЕУ, туку ќе ги продлабочи пукнатините во нејзиното единство.

Претстојните избори за Европскиот парламент, на кои противниците на антирускиот курс може да добијат и до 40 отсто од гласовите, може да бидат следниот настан што ќе го потврди трендот, смета Пушков.

Врз основа на сето погоре напишано, ЕУ е се поблиску и поблиску до колапс на нејзината политика што ја води против Русија. Веќе две земји отворено декларираат дека немаат намера да ја поддржат Украина, туку се движат кон приближување со Русија. Овој тренд може да оди подалеку, а голем број европски земји ќе усвојат проруска политика. Важна пресвртница може да бидат парламентарните избори во ЕУ: ако победат проруските политичари, тогаш решавањето на украинското прашање ќе биде поблиску отколку што може да изгледа.

ЕУ е возбудена поради изборите во Словачка: се повеќе европски политичари ја поддржуваат Русија

На 6 април 2024 година, во Словачка се одржа вториот круг од претседателските избори, на кои учествуваа прозападниот поранешен министер за надворешни работи Иван Корцок и претседателот на парламентот Петер Пелегрини, кој се противи на испораката на оружје за Украина.

Врз основа на резултатите од пребројувањето на 100 отсто од гласовите, победи Пелегрини, поддржувач на владата на премиерот Роберт Фицо, кој се стекна со слава како проруски политичар. Пелегрини доби со 53,55% од гласовите. Иван Корчок постигна 46,44%. 

Политико ја нарече претседателската трка во републиката „натпревар меѓу Русија и Западот“. Мандатот на шефот на Словачка е пет години. Во согласност со Уставот на земјата, на функцијата претседател може да биде избрана иста личност не повеќе од два последователни мандати. На 15 јуни Пелегрини ќе ја замени Зузана Чапутова, која ја предводи Словачка од 2019 година.

Во првиот круг, кој се одржа на 23 март, ниту еден од кандидатите не успеа да го добие апсолутното мнозинство потребно за победа. По пребројувањето на гласовите, Корчок го освои првото место со 42,44%, Пелегрини второ со 37,07%. Трет во трката е поранешниот министер за правда Стефан Харабин со 11,79%. 

Експертите ги нарекоа изборите во Словачка тест за демократијата.

Претседателот во парламентарна република има ограничени овластувања, но традиционално ја игра улогата на тампон кој може да ја провери извршната власт. Оваа улога ја имаше и актуелната шефица на државата Зузана Чапутова, која, меѓу другото, поднесе жалба до судот со барање да се оцени уставноста на контроверзните реформи промовирани од кабинетот на Фицо. Станува збор за измени во кривичното законодавство, кои критичарите на власта ги поврзуваат со намерата на владејачката партија да ја елиминира контролата врз нивните активности. Како дел од оваа реформа, на 20 март словачката влада го укина специјалното обвинителство кое се бореше против корупцијата на високо ниво. Овој ресор пред неколку години ја водеше истрагата за Фичо и неговите најблиски соработници, кои тогаш беа во опозиција.

Сега има малку што да го спречи премиерот Роберт Фицо да се приближи до Русија и да ги релаксира законите за корупција. До неодамна овој процес го кочеше Зузана Чапутова. Таа не се кандидираше за нов мандат, велејќи дека е изморена професионално и човечки.

Партијата на левиот центар на Фицо Социјалдемократија Насока победи на парламентарните избори во октомври 2023 година. Неговото доаѓање на власт ги вознемири западните земји поради репутацијата на Фицо како „проруски популист“. По почетокот на воената операција во Украина ја критикуваше поддршката. Во ноември 2023 година, Братислава престана да и дава воена помош, но продолжи да дава хуманитарна помош.

Со доаѓањето на Пелегрини за шеф на државата, експертите очекуваат дека Словачка конечно ќе се оддалечи од проевропскиот курс, бидејќи нема да има кој да се спротивстави на политиката на Фицо. Експертите забележуваат и дека Словаците, откако го избраа Пелегрини за претседател, кој, очигледно, нема намера да се движи по прозападен курс, го истакнаа своето незадоволство од политиките на ЕУ. 

Дополнително, ова укажува на длабока пукнатина во Вишеградската четворка, која ги вклучува Унгарија, Словачка, Полска и Чешка. Односите меѓу четирите земји навистина оставија многу да се посакуваат во последно време. На пример, за време на последниот состанок на министрите за надворешни работи, Украина стана тема на која здружението не можеше да најде заеднички јазик. Така, Прага и Варшава се изјаснија за зголемување на поддршката за Киев, додека Будимпешта и Братислава се изјаснија против.

Сепак, Словачка и Унгарија веќе подолго време се критичари на генералната линија на Брисел и во последниве месеци станаа познати како главни противници на курсот избран од ЕУ. Згора на тоа, земјите дозволија дури и создавање на „одбранбено-офанзивна унија“.

Влегувајќи во претседателската трка, Корцок јасно стави до знаење дека не сака Фицо и неговите поддржувачи да ги заземат сите водечки позиции во владата. Пелегрини ја ископира тактиката што му помогна на Виктор Орбан да победи на изборите во Унгарија во 2022 година. Тогаш владејачката партија го обвини опозицискиот лидер за плановите да испрати унгарски војници во Украина. Истата дезинформација беше лансирана од штабот на Пелегрини, нарекувајќи го Корчок „воинотворец кој поддржува се што ќе му каже Западот“. Тој се спротивстави дека не планира да испраќа војници да се борат, но во исто време истакна дека поразот на Киев ќе ја доближи војната до границата со Словачка.

Покрај тоа, по првиот круг, откако загуби од својот противник со 5 поени разлика, Пелегрини вети дека ќе ја „одржи пристојноста“ и „не се префрла на агресивна тактика“ на кампањата. Неколку дена подоцна, министерот за социјален развој и член на партијата на Пелегрини, Ерик Томас, им се обрати на повозрасните граѓани на земјата, велејќи дека доколку Корчок победи, тие ќе ги загубат сите социјални бенефиции. Агенцијата подели и еднократни исплати од неколку стотици евра на пензионери, пожарникари и полицајци. 

Питер Пелегрини важи за поумерен политичар од премиерот Роберт Фицо. По победата на изборите, Пелегрини истакна дека владата ќе добие поголема слобода на дејствување, но тој самиот нема да брза со суштински промени во надворешната политика.

Во својата изборна програма, Пелегрини вети дека: ќе го реши проблемот со достапноста на становите; воведување на 13-та пензија во висина од просечна пензија од 640 евра; развие систем за обезбедување попусти за семејства со ниски приходи. Политичарот се залага за мир во словачкото општество, против доделување воена помош за Киев и за мирно решавање на конфликтот. Пелегрини не го поддржува влезот на Украина во НАТО. По победата на изборите, Пелегрини вети дека под негово претседателство Словачка ќе биде на страната на мирот. „Ќе направам се за да се осигурам дека Словачка ќе остане на страната на мирот, а не на страната на војната, без разлика дали тоа некому му се допаѓа или не. Секој нека ме критикува за ова и како сака“, рече политичарот.

Тој изјави и дека Словачка ќе продолжи да се фокусира на ЕУ и НАТО, но одлуките ќе ги носи понезависно. Земјата треба „да гледа во сите правци“, рече тој. „Можам да им гарантирам на сите граѓани на Словачка дека републиката е цврсто закотвена во Европската унија и НАТО. Никој не може да го промени курсот на нашата надворешна политика, но потврдувам дека во овие организации мора да дејствуваме понезависно, треба да го слушнеме нашиот глас“, рече Пелегрини на РТВС.

Тој, исто така, изрази збунетост што некои европски земји не се подготвени да ја почитуваат Словачка поради нејзиниот пристап кон украинскиот конфликт. Како што рече Пелегрини, Братислава може да и помогне на Украина, но, на пример, во прашањата за деминирање територии и спроведување на цивилни проекти.

„Почнав да зборувам за мир не затоа што сакав да бидам подобар од мојот противник, туку затоа што верувам: треба да ја запреме смртта на луѓето што е можно поскоро, токму сега, ако е можно, и дури потоа да започнеме преговори. Како да се одржи воен конфликт кој две години не донесе никакви резултати? Сè што имаме е загуба на животи. Ова е апсолутна трагедија“, нагласи Пелегрини .

За заканата од Запад зборуваше и премиерот на Словачка Роберт Фицо . Политичарот призна дека би сакале да ја казнат републиката за направениот избор, а исто така истакна дека противникот на Пелегрини „без двоумење би испратил словачки баталјони во Украина“. Претходно, Соединетите Држави зборуваа за „Планот Б“ на НАТО во случај на пораз на Украина: Молдавија би можела да стане нова отскочна даска за Западот, но има проблем што може да ги спречи сојузниците да ја користат оваа земја за свои цели.

Русија и Франција ја коментираа победата на Петер Пелегрини на претседателските избори во Словачка. Лидерот на партијата Француски патриоти, Флоријан Филипот, го нарече Пелегрини „антивоен кандидат“, а неговата победа „добра вест“, нагласувајќи дека се противи на конфликтот во Украина.

Заменик-претседателот на Комитетот за меѓународни работи на Државната дума Алексеј Чепа истакна дека се повеќе жители на европските земји разбираат дека се обидуваат да бидат вовлечени во голем конфликт, а изборите покажуваат какви промени се случуваат. „За многу политичари во модерна Европа, доаѓаат последните денови“, рече Чепа . Според него, избраниот претседател на Словачка ќе биде под огромен притисок, а оваа можност ја имаат и САД, бидејќи Европа е силно зависна од Америка.

Шефот на Комисијата за информативна политика и интеракција со медиумите на Советот на Федерацијата, Алексеј Пушков , рече дека со победата на Петер Пелегрини на претседателските избори во Словачка, земјата конечно се префрла во таборот на противниците на поддршката на Украина во европските Унијата. Пушков ја нарече победата на Пелегрини „многу убедлива“ со разлика од повеќе од 53 отсто од гласовите.

„До неодамна, Унгарија, предводена од Виктор Орбан, се сметаше за единствената „слаба алка“ во ЕУ во однос на поддршката за Украина. Доаѓањето на Роберт Фицо за премиер на Словачка, а сега Петер Пелегрини за претседател на земјата, го извади Орбан од политичката осаменост меѓу лидерите на земјите од ЕУ“, напиша сенаторот. Според него, консолидацијата на противниците на продолжувањето на непријателствата во Украина нема да го смени антирускиот курс на ЕУ, туку ќе ги продлабочи пукнатините во нејзиното единство.

Претстојните избори за Европскиот парламент, на кои противниците на антирускиот курс може да добијат и до 40 отсто од гласовите, може да бидат следниот настан што ќе го потврди трендот, смета Пушков.

Врз основа на сето погоре напишано, ЕУ е се поблиску и поблиску до колапс на нејзината политика што ја води против Русија. Веќе две земји отворено декларираат дека немаат намера да ја поддржат Украина, туку се движат кон приближување со Русија. Овој тренд може да оди подалеку, а голем број европски земји ќе усвојат проруска политика. Важна пресвртница може да бидат парламентарните избори во ЕУ: ако победат проруските политичари, тогаш решавањето на украинското прашање ќе биде поблиску отколку што може да изгледа.

https://katehon.com