Евроатланта

ШВЕДСКА: ПАТОТ КОН НАТО Е ОТВОРЕН

На 24 јануари, унгарскиот премиер Виктор Орбан му кажа на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг дека неговата влада го поддржува влезот на Шведска во НАТО. Еден ден претходно, на 23 јануари, турскиот парламент го одобри влезот на Шведска во Северноатлантската алијанса. Така, Унгарија беше единствената земја што сè уште не ја ратификуваше шведската апликација. По изјавата на Орбан, можеме да очекуваме дека членството на Стокхолм во антирускиот воен блок ќе биде целосно официјализирано.

Позадина

Шведска и Финска аплицираа за членство во НАТО од почетокот на Северноатлантскиот договор во 2022 година. Претходно, двете сили се придржуваа до политиката на формална неутралност. Меѓутоа, ако Финска за време на Студената војна делуваше како еден вид „мост“ меѓу Истокот и Западот, придржувајќи се до позицијата лојална на СССР, тогаш Шведска беше наклонета кон неформален сојуз со НАТО. По распадот на СССР и биполарниот систем, и Стокхолм и Хелсинки почнаа поактивно да комуницираат со Северноатлантската алијанса, зголемувајќи ги трошоците за оружје и спроведувајќи заеднички вежби. Од 2009 година, Шведска, заедно со Данска, Финска, Исланд и Норвешка, учествува во NORDEFCO – Нордиска одбранбена соработка. Во двојката Финска-Шведска, шведската страна беше главниот поттикнувач на антируските иницијативи. Во рамките на ЕУ, Шведска, заедно со Полска, најактивно ги поддржа антируските проекти, вклучително и Источното партнерство, чија цел беше да се одвојат Украина, Белорусија, Молдавија и земјите од Закавказ од Русија. Шведска учествуваше во операциите на НАТО во Босна, Косово, Авганистан и во агресијата на НАТО против Либија.

Одлуката на Шведска и Финска да се приклучат на НАТО во 2022 година не беше реакција на руската „инвазија“. Наместо тоа, NWO дејствуваше како катализатор за процесите што започнаа порано. Стокхолм и Хелсинки конечно го посочија својот атлантистички избор.

Турската опозиција

Финска успеа да влезе во НАТО во април 2023 година. Влезот на Шведска беше блокиран од Турција. Шведска е дом на влијателна курдска дијаспора која ги поддржува антитурските сепаратисти и терористи. Претставници на терористичката организација на Фетула Ѓулен се засолниле во Шведска. Стокхолм, по неуспешниот обид за пуч во Турција во 2016 година, воведе ембарго за оружје на Анкара. Турското раководство сметаше дека е можно да го искористи правото на вето за влезот на Шведска во НАТО за да ги реши овие проблеми. Дополнително, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одлучи да изврши притисок врз САД, барајќи укинување на ембаргото за испорака на американски авиони Ф-16 на Турција.

Во декември 2023 година, Шведска го укина ембаргото за оружје на Турција. На 25 јануари, американскиот претседател Џо Бајден го повика Конгресот итно да го одобри договорот за продажба на Ф-16 на Турција. Ердоган постигна одредени отстапки. 

Во исто време, со исклучок на формалното заострување на антитерористичката легислатива и апсењето на еден симпатизер на курдски милитанти кои изнудуваа пари од своите соплеменски сонародници, Стокхолм не направи компромис со Анкара за курдското прашање. Повиците на Турција за борба против ѓуленистите исто така не се послушаа. Згора на тоа, противењето на Анкара предизвика зголемување на антитурското расположение кај шведските либерални радикали, чиј знак беше палењето на Куранот. 

Де факто, во замена за мали отстапки, Анкара даде зелено светло за влез во НАТО на земја која генерално се придржува до антитурските позиции. Ова укажува на слабоста на преговарачките позиции на Турција во НАТО и на нејзината неподготвеност целосно да ги брани националните интереси.

Унгарската опозиција

Покрај Турција, уште една земја до последен момент го одложи одобрувањето на шведското барање во НАТО. Ова е Унгарија на Виктор Орбан. Од една страна, тоа беше предизвикано од генерално неутралната позиција на Будимпешта во конфликтот меѓу НАТО и Русија. Од друга страна, Орбан покажа лојалност кон Турција, со која Унгарија ги зајакнува односите во рамките на Унијата на турски држави.

По одлуката на турскиот парламент, Орбан во вторникот рече дека го поканил својот шведски колега Улф Кристерсон да ја посети Унгарија за да преговара за условите за прием на Шведска во НАТО. Во исто време, во разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, унгарскиот премиер истакна дека нема да создава пречки за влез на Шведска во НАТО. Сепак, шведскиот министер за надворешни работи Тобијас Билстром рече дека не гледа „нема причина“ за преговори со Унгарија за пристапување во Алијансата. 

Така, унгарското противење на вклучувањето на Шведска во НАТО најверојатно ќе биде отстрането без видливи придобивки за унгарската страна.

Последици

Најверојатните последици од влезот на Шведска во НАТО вклучуваат:

 1. Општо зајакнување на воената компонента на Алијансата. „Неутралната“ Шведска создаде силна армија по европски стандарди и развиена одбранбена индустрија.
   
 2. Зајакнување на русофобични чувства во Алијансата. Шведскиот политички мејнстрим одржува силна антируска позиција и ќе најде повеќе начини да ја изрази користејќи формални механизми во НАТО. Она што ќе влезе во НАТО не е источноевропска земја која нема голема тежина на светската сцена, туку индустриски развиена држава со милитаристички традиции и развиена дипломатија. Тежината на Шведска во НАТО ќе биде на ниво на Холандија или Данска.
   
 3. Закана од претворање на Балтичкото Море во „езеро“ на НАТО. НАТО ќе може побрзо да го користи шведскиот воздушен и поморски простор за трансфер на сили и средства. Ќе се зајакне врската на балтичките земји со останатите членки на Алијансата. Заканата од блокада на Калининградската област ќе стане реална.
   
 4. Има поголеми шанси за ескалација на конфликтот Русија-НАТО поради недостатокот на формален неутрален тампон меѓу Русија и НАТО во Скандинавија.
   
 5. Финска и Шведска ќе бидат подложени на билатерални (со Меѓународниот секретаријат на НАТО) и мултилатерални (со сите сојузници) прегледи како дел од процесот на планирање на одбраната на НАТО. Тие, исто така, ќе дадат придонес во стратешките одлуки кои се во основата на овој процес.
   
 6. Треба да очекуваме зголемување на шведските воени трошоци. Инвестициите во одбраната на Финска значително се зголемија пред и по нејзиното влегување во НАТО. Сличен процес може да се очекува и во Шведска. Нормите на Алијансата (2% од БДП за воени трошоци) и притисокот од колегите ќе го направат својот данок.
   
 7. Шведска ќе може да биде домаќин на базите на НАТО на своја територија. Иако Стокхолм обезбеди голем број свои бази за употреба од страна на Соединетите држави во декември 2023 година , сега ќе биде полесно да се префрли странски воен персонал на шведска територија.

 katehon.com